دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم

درباره باشگاه و مزایا

درباره باشگاه و مزایا

 

 

 

 

دانشگاه آزاد اسلامی یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی و دانشگاهی کشور است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. از آنجا که بخش مهمی از رسالت دانشگاه آزاد اسلامی، آموزش و پرورش فرزندان میهن اسلامی است و با توجه به اهمیت رشد و شکوفایی استعدادهای جوان کشور، شناسایی جوانان مستعد، حمایت، تقویت و هدایت آنها به منظور ارتقاء سطح دانش و بروز خلاقیت ها و نوآوری های آنان تأثیر بسزایی در نیل به اهداف این دانشگاه خواهد داشت. لذا دانشگاه آزاد اسلامی از پاییز سال ۱۳۷۸ با تأسیس باشگاه پژوهشگران جوان در تمامی واحدهای خود در تلاش است تا تسهیلات و امکانات ویژه ای را از این طریق در اختیار جوانان خلاق، کارآفرین، مؤلف و علاقمند به پژوهش فراهم سازد.

باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان موسسه ایست غیرانتفایی که با هدف شناسایی، جذب، پرورش، حمایت، هدایت و اعتلای سطح علمی دانش آموزان و دانشجویان و جوانان با استعداد کشور، از طریق انسجام بخشیدن به آنها در قالب گروههای علمی و پژوهشی، تشکیل شده است و زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می کند. باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی با دفاتر و شعب متعدد، در تمام استان‌های کشور فعال است. از ابتدای تاسیس باشگاه تاکنون بیش از پنجاه هزار نفر جذب شده‌اند. اهداف کلانِ باشگاه را می توان به ترتیب زیر بیان داشت:

 ۱) بروز و ظهور خلاقیت های اعضای باشگاه در زمینه های گوناگون علمی، پژوهشی، آموزشی و کارآفرینی.

2)  ارتقای سطح کیفی اعضای باشگاه در ابعاد مختلف فرهنگی، علمی، پژوهشی، آموزشی و کارآفرینی.

3)  ایجاد و تقویت روحیه انجام کار گروهی در بین اعضای باشگاه و ساماندهی آنان در فعالیت های گروهی.

 ۴) هدایت و تقویت استعدادهای اعضای باشگاه برای تأمین نیازهای علمی پژوهشی کشور.

در سال های اخیر، فعالیت‌های باشگاه افزایش چشمگیری داشته است. ابتدا نام این مجموعه از «باشگاه پژوهشگران جوان» به «باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان» تغییر یافت. جهت گیری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در دوره جدید حیات خود در راستای توجه به پتانسیل‌های جهان اسلام و حضور نخبگان در حل مشکلات جامعه قرار گرفت و فعالیت‌های آن در این مسیر افزایش یافت. با تصویب نمایندگان مجلس در بودجه سال ۹۲ نام بنیاد ملی نخبگان و نام باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در کنار هم آورده شد و این به معنای برخورداری و بهره‌مندی باشگاه پژوهشگران از تمام کمک‌هایی است که به بنیاد ملی نخبگان ارائه می‌شود. با پیگیری‌های ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، انعقاد قرارداد احداث مرکز پردیس تحقیقاتی پژوهشگران جوان و نخبگان، پرداخت بیش از پانصد میلیون تومان تشویقی نقدی به مقالات اعضای باشگاه، انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی – پژوهشی – فناوری با مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی وزارت علوم، واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی و مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده است.

 

برنامه های باشگاه های واحدها، به طور کلی شامل موارد زیر است:

الف- برنامه های آموزش و کارآفرینی.

ب- طرحهای پژوهشی.

ج- برنامه همایش ها.

د- برنامه تسهیلات.

ه- برنامه های فرهنگی.

و- برنامه تبلیغات. 

واحد جهرم به عنوان یکی از واحدهای بسیار بزرگ دانشگاه در نظر دارد در راستای اهداف کلان باشگاه، مجموعه گسترده ای از برنامه های فوق را در سال آینده به انجام رساند. در این راستا می توان به عضوگیری از اساتید و دانشجویان، برگزاری برنامه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در واحد، راه اندازی سایت اطلاع رسانی باشگاه واحد، ساماندهی انجمن های علمی موجود و کسب مجوز برای انجمن های جدید اشاره کرد.  امید که مجموعه ارزشمند دانشگاه آزاد اسلامی و به خصوص، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان وظیفه اثرگذار خویش در عرصه تولید علم در میهن اسلامی را به نحو احسن ایفا نماید.

 مزایای عضویت در باشگاه:

برخی امتیازات عضویت در باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان

۱. اولویت استخدام در دانشگاه آزاد اسلامی

۲. کمک هزینه ارائه مقاله در همایش های داخلی و خارجی

۳. تشویق چاپ مقاله در مجلات علمی

۴. تسهیلات مالی چاپ و انتشار کتاب

۵. انجام طرح های پژوهشی

۶. استفاده رایگان از کارگاه ها و دوره های آموزشی

۷. شرکت در بازدیدهای علمی پژوهشی

۸. بهره مندی از تخفیف شهریه برای اعضای فعال

۹. استفاده از امکانات آزمایشگاهی و پژوهشی دانشگاه

۱۰. تخصیص سهمیه و کمک هزینه سفرهای زیارتی

۱۱. دریافت وام دانشجویی

۱۲. ادامه تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر بدون شرکت در آزمون (مخصوص اعضای استعداد درخشان)

۱۳. اولویت برخورداری از بورس تحصیلی

۱۴. حمایت از اختراعات و تسهیلات کارآفرینی و...

تسهیلات باشگاه:

تسهيلات اعطايي باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان به اعضا

1. وام دانشجويي

اعضاي باشگاه براي دريافت وام دانشجوئي از صندوقهاي رفاه، با داشتن شرائط برابر، در مقايسه با ساير دانشجويان، در الويت قرار دارند.

2. امکان ادامه تحصيل در مقطع تحصيلي بالاتر بدون شرکت در آزمون(مخصوص اعضاي ا.د.ب)

دانشجويان عضو ا.د.ب مي توانند با کسب شرايط لازم در مقطع بالاتر تحصيلي بدون شرکت در آزمون ادامه تحصيل دهند.تصميم گيري در اين مورد از اختيارات شوراي هدايت است.

3. امکان شرکت در برنامه هاي علمي – پژوهشي باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان

اعضاي باشگاه مي توانند در برنامه هاي علمي – پژوهشي باشگاه شامل موارد زير شرکت نمايند :

 • کارگاه هاي تخصصي با حضور اساتيد مجرب همراه با اعطاي گواهي شرکت در کارگاه
 • سمينارهاي علمي تخصصي
 • سخنراني هاي علمي تخصصي
 • بازديدهاي علمي از مراکز صنعتي، فرهنگي و سازمان ها و موسسات دولتي و خصوصي

4. اولويت اعضا در استخدام دانشگاه آزاد اسلامي به منظور تکميل کادر هيئت علمي و کارمندي(مخصوص اعضاي ا.د.ب)
5. معرفي به مراجع ذيربط، جهت قرار گرفتن در اولويت برخورداري از بورس تحصيلي
6. امکان شرکت در مسابقات باشگاه و رقابت با ديگر اعضا
7. امکان شرکت در اردوها و ساير برنامه ها و مراسم ويژه فرهنگي باشگاه پژوهشگران جوان
8. اطلاع رساني و امكان شركت در همايش‌ها، هم‌انديشي‌ها و گردهم‌آيي‌هاي تخصصي ويژه اعضاء
9. تخصيص سهميه و كمك هزينه سفرهاي زيارتي
10. حمايت از طرح هاي پژوهشي
هر يك از اعضاء مي تواند، در هر سال از طول مدت عضويت خود، يك طرح پژوهشي را در ارتباط با رشته تحصيلي خود تعريف و پيشنهاد نمايد. هزينه هاي مربوط به اجراي اين طرحها در صورتي كه بنيادي باشد، پس از داوري و تأييد علمي، با انعقاد قرارداد از طرف واحد دانشگاهي، از طرف همان واحد پرداخت مي شود. اما چنانچه كاربردي يا توسعه اي باشد، از طرف باشگاه واحد به دستگاه اجرايي يا صنعتي ذي ربط و يا مركز علوم و فناوري هاي پيشرفته دانشگاه پيشنهاد و براي تصويب و حمايت كامل آن، پي گيري هاي لازم به عمل مي آيد.
طرحهاي پژوهشي كه توسط كار گروههاي تخصصي اعضاي باشگاه تعريف و پيشنهاد شوند، در الويت بررسي و تصويب قرار مي گيرند.
در صورت عرضه نظريات جديد توسط هريك از اعضاء، مراتب در شوراي ذي ربط دانشگاه مطرح و در صورت تأييد به عنوان يك نظريه جديد، آن عضو مورد حمايت و تشويق دانشگاه قرار مي گيرد.

حمايت از مقالات

به اعضايي كه مقالات علمي آنها در مجلات معتبر علمي مندرج در فهرست بين‌المللي ISI يا ISC منتشر شود، مطابق با آخرين آئين‌نامه تشويق مقالات علمي سازمان مركزي دانشگاه، با احتساب 20 درصد افزايش، مورد تشويق و تقدير قرار مي گيرند.
اعضائي كه مقالات علمي آنها در مجلات معتبر علمي - پژوهشي داخل كشور به چاپ برسد، مطابق با آخرين آئين‌نامه تشويق مقالات علمي سازمان مركزي دانشگاه، با احتساب 15 درصد افزايش، تقدير خواهند شد.
اعضائي كه مقالات علمي آنها در مجلات معتبر علمي - ترويجي داخل كشور به چاپ برسد، مطابق با آخرين آئين‌نامه تشويق مقالات علمي در سازمان مركزي دانشگاه، با احتساب 10 درصد افزايش، پاداش دريافت مي نمايند.
براي تشويق مقالات فوق الذکر هيچگونه محدوديتي به لحاظ تعداد مقالات وجود ندارد.
آثار هنري اعضاي رشته هاي تحصيلي هنري، مورد ارزيابي قرار گرفته و همطرازي آنها با آثار پژوهشي موضوع اين ماده تعيين و پاداش مربوط تخصيص مي يابد.

12. حمايت از مقالات همايش هاي معتبر داخلي

به اعضايي که مقالات آنها به صورت سخنراني علمي در همايش هاي معتبر داخلي پذيرفته و در مجموعه مقالات همايش چاپ شود، حداکثر تا مبلغ ريالي 4 روز مأموريت اداري، که به يک عضو هيأت علمي دانشگاه (با رتبه علمي استاديار) تعلق مي‌گيرد، تخصيص مي يابد. اگر اين مقالات به صورت پوستر پذيرفته شوند، مبلغ پرداختي تا سقف 50% مبلغ مذكور خواهد بود. مبلغ موضوع بند فوق فقط براي يک مقاله از هر همايش قابل پرداخت مي‌باشد. و هرعضو مي تواند به ازاي هر سال عضويت خود، حداكثر دو بار از تسهيلات بهره‌مند گردد.
به مقالات اعضائي كه در همايش‌هاي كشوري و يا بين‌المللي داخلي به صورت كامل (نه چكيده) در كتابچه و يا CD مجموعه مقالات چاپ شود، به شرط شركت و سخنراني عضو در همايش، مطابق آخرين آئين‌نامه تشويق مقالات علمي در سازمان مركزي دانشگاه، با احتساب 10 درصد افزايش، پاداش تخصيص مي يابد.

13. حمايت از مقالات همايش هاي معتبر خارجي

اعضايي که مقالات آن‌ها به شکل سخنراني علمي در همايش‌هاي بين‌المللي خارجي پذيرفته مي‌شود، در صورت شركت در همايش و ارائه مقاله به صورت سخنراني، تنها در صورتي كه قبلاً يك مقاله علمي در يكي از مجلات آي اس اي، آي اس سي و يا علمي - پژوهشي معتبر به چاپ رسانده باشند، طبق مقررات معاونت پژوهشي دانشگاه با ضريب 10 درصد افزايش مورد تشويق قرار مي‌گيرند. ارائه تسهيلات اين بند، به شرط چاپ مقاله يا چکيده آن در مجموعه مقالات همايش خارجي و فقط براي يكبار در سال ميسر مي باشد. در مورد خاص همايشهاي پزشكي و هنري، مشروط بر اينكه محدوديتهاي قابل قبولي از طرف برگزاركننده همايش خارجي اعمال شود و به تشخيص شوراي باشگاه، مقالات پوستر نيز مي توانند مشمول تا 50 درصد تسهيلات بند فوق باشند.

14. خريد کتاب چاپ شده توسط اعضا و بن کتاب

كتابهاي نوشته شده اعضاء، توسط شوراي انتشارات واحد دانشگاهي ذي ربط مورد بررسي قرار گرفته و در صورتي كه بر اساس نظر داوران، برخوردار از كيفيت علمي دانشگاهي باشد، مطابق با مقررات دانشگاه، از طرف واحد دانشگاهي چاپ و پاداش مربوط به اعضاء تعلق مي گيرد.
جهت حمايت از اعضايي كه شخصاً اقدام به چاپ كتاب‌هاي تأليفي و يا ترجمه شده خود كنند، مراتب در شوراي انتشارات واحد دانشگاهي ذي ربط مطرح و بر اساس شاخص‌هاي مصوب و جدول "ارزيابي براي خريد كتب انتشار يافته اعضاء"، حداکثر تا تعداد 100 جلد از کتاب‌ آنها، از طرف باشگاه خريداري مي گردد.
در هر سال تحصيلي، به اعضاي باشگاه تا مبلغ 200،000 ريال به عنوان هديه خريد كتاب، قابل تخصيص است.

15. اختراعات

اختراعات اعضاء، توسط شوراي راهبردي اختراعات دانشگاه مورد بررسي و داوري قرار گرفته و در صورتي كه نو و جديد باشد و از نظر علمي تأييد شود، براي آنها تأييديه صادر مي گردد.
به اعضائي كه اختراعات آنها به تأييد دانشگاه يا سازمانهاي معتبر ديگر مورد تأييد شوراي باشگاه رسيده باشد، تا معادل يك سكه بهار آزادي، پاداش داده مي شود.
باشگاه در جهت كاربردي شدن اختراعات اعضاء و مساعدت دستگاههاي اجرائي و صنعتي ذي ربط براي به توليد رساندن آن اختراعات، پي گيري هاي لازم را معمول خواهد داشت

16. تسهيلات کارآفريني
به منظور افزايش توانمندي هاي كارآفريني اعضاء، تسهيلات مختلف و متنوعي از طرف باشگاه واحدها پيش بيني و تخصيص مي يابد، از قبيل:

 • سازماندهي اعضاي باشگاه به كار گروه هاي تخصصي، حسب تشخيص و علاقه آنها و حمايت در توسعه توانمندي هاي آنها براي انجام فعاليتهاي علمي تخصصي مرتبط
 • برگزاري كارگاه آموزشي كارآفريني
 • بازديد از مراكز تحقيقاتي، صنعتي و اجرائي مرتبط و نمايشگاههاي تخصصي
 • هدايت فعاليتهاي پژوهشي اعضاء به سمت طرح‌هاي پژوهشي كاربردي مورد نياز صنايع و دستگاه‌هاي اجرائي
 • هدايت اختراعات اعضاء به سمت نيازهاي واقعي
 • آشنا ساختن اعضاء باشگاه، با نيازهاي واقعي دستگاههاي اجرايي و صنايع مرتبط، به منظور هدايت انديشه و فعاليت ذهني و علمي آنها در جهت تأمين نيازهاي كشور
 • آشنا سازي هرچه بيشتر اعضاء با رشته تحصيلي خود و كاربرد آن در جامعه
 • آشنا كردن اعضاء با مقوله فناوري، ابعاد و محتواي آن در رشته هاي مختلف و صنايع گوناگون
 • تعميق خودباوري در اعضاء و ساماندهي آنها به فعاليتهاي خصوصي و غير استخدامي

افزايش مهارت هاي اعضاء در كسب و كار، شامل مديريت، اينترنت، بازرگاني، مالي، چگونگي تأسيس شركت و...